دانستنیهای خواب - کالای خواب

تاج و باکس

تاج و باکس - هدبورد

یکی از تفاوت های عمده که باکس را از تخت های چوبی و فلزی متمایز می کند وجود تاج (هد تیبل) در آن می ‏باشد. در زمان گرداوری باکس تاج یکی از اجزای لاینفک باکس بوده و به آن متصل می شود.

تاج و باکس - هدبورد

اما تاج مورد استفاده کاملا بر اساس سلیقه انتخاب می شود. باکس دارای یک کلاف شبیه تشک است و احتیاجی به تاج ندارد و تاج به باکس متصل می شود. این امر هنگام خرید به شما اختیار انتخاب تاج را می دهد البته می‏توانید باکس را بدون تاج انتخاب نمایید.

انواع تاج بر اساس محل نصب

تاج می تواند توسط دیاق به پشت باکس متصل شود که تاج قدی نامیده می شوند اگر تاج رو دیوار متصل شود به آن تاج دیواری گفته می شود.

انواع تاج بر اساس متریال

تاج هایی که از MDF و روکش هایی با طرح های مختلف تشکیل شده اند به تاج های MDF یا تاج چوبی معروف هستند و اگر تاج مانند باکس از پارچه و اسفنج در سطح زیر پارچه تشکیل شده باشد تاج پارچه ای نامیده می‏شود.

انواع تاج از نظر طرح پارچه

  • تاج لمسه
  • تاج پازل
  • تاج اسپرت
  • تاج لمسه پازل
  • تاج دکمه دار
  • تاج گوشواره دار
  • تاج خیارک دار
  • تاج دوخت دار

تاج و باکس ها متنوع تر از باکس ها هستند و در زیبایی بصری و در تنوع دیزاین و همین طور ست کردن آنها با پرده و دیوار و کاغذ دیواری و … بسیار موثر است.

برای انتخاب پارچه تاج نیز همانند پارچه باکس تنوع وجود دارد. این پارچه اکثرا از جنس پارچه مبلی است و در بیشتر موارد از پارچه های ساده یا بافت دار ساده استفاده می شود. البته نه این که از پارچه های طرح دار نتوان استفاده کرد ولی به علت این که بیشتر طرح های تخت و باکس ساده است تا بستری باشد برای طرح های مختلف روتختی و ملحفه بهتر و مرسوم است که از پارچه های ساده استفاده نمایند. اما می توان از پارچه های مخمل، کوبلن، طرح جودون و غیره استفاده کرد که نام های تجاری بسیاری مانند پورشه، مازراتی، مکس، تایتانیک و … دارند.

این پارچه ها به سلیقه مشتری و با  توجه به توقعی که از پارچه دارند و این که در چه محیطی مانند منزل شخصی، هتل یا بیمارستان و … استفاده می شود. همچنین اینکه به اصطلاح عموم چرک تاب باشد یا این که با محیط و رنگ دیوار و پرده یا در هتل  هماهنگ شدن با رنگ سازمانی بسیار حائز اهمیت می باشد.

در بسیاری از مواقع برای هماهنگی و زیباتر شدن و یک دست بودن رنگ تشک و باکس، از همان پارچه ای که در دیواره تشک استفاده شده است در دیواره باکس استفاده می شود.  این کار اکثرا در هتل ها انجام می شود تا سبک کاری یک دست و در عین حال زیبایی باشد

در ساخت تاج علاوه بر پارچه از چرم نیز استفاده می شود که همین امر منجر به ایجاد تنوع با توجه به طرح و رنگ چرم خواهد شد. این امر در انتخاب مصرف کننده موثر می باشد. اما چرم مزایا و معایبی دارد مثلا چرم به طور کامل با آب و مواد شوینده قابل شستشو است در حالی که پارچه می بایست با کف و شامپو فرش شسته شود و می بایست آن را خشکشویی نماییم.

چرم براق تر از پارچه است و در اثر تابش نور زیبایی بیشتری را به نمایش می گذارد

اما چرم نسبت به پارچه آسیب پذیرتر است و اگر جسم تیزی با چرم برخورد داشته باشد نسبت به پارچه زودتر پاره خواهد شد. جنس چرم به صورتی است که پارگی به مرور زمان بیشتر می شود.

عمر مفید پارچه نسبت به چرن بیشتر است در حالی که چرم ممکن است بعد از مدتی پوست پوست شود.

پارچه از چرم نرم تر و نازک تر بوده و در هنگام رویه کوبی برای فرد رویه کوب راحتی بیشتری ایجاد می کند ضمن این که رویه کوبی زیباتر و تمیزتری انجام خواهد شد.

تشک و کالای خواب تک ارائه دهنده انواع  تشک و کالای خواب با بهترین کیفیت، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با خرید تشک با شماره موبایل ۰۹۱۹۵۸۰۰۰۶۰  تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *