دانستنیهای خواب - کالای خواب

انواع الیاف در کالای خواب

الیاف در کالای خواب

انواع الیاف مورد استفاده در کالای خواب به سه دسته الیاف رولی، الیاف غیر رولی و الیاف پالتی تقسیم بندی می شوند.

الیاف در کالای خواب

الیاف رولی

این الیاف دارای یک خط تولید کاملا پیشرفته و مجزا است که ابتدا مواد به صورت توده ای در دستگاه، حلاجی شده و بعد از حلاجی در کوره های محصوص حرارت دیده و از حالت جامد به مایع تبدیل می شود. در فرآیند سردسازی به صورت ورقه های نازک در می آید که بسته به دانسیته یا فشردگی مد نظر، این ورقه های نازک روی هم تجمع پیدا کرده و دوباره این لایه های روی هم انباشته شده برای انسجام بیشتر و مقاومت بالاتر (بسته به مصرف آنها) در کوره ها پخته شد و در نهایت الیاف رولی به دست می آید.

این الیاف دارای موارد مصرفی متفاوتی است که همه آنها در یک نوع مصرف یکسانند. آن هم این که این الیاف به صورت رولی در دستگاه های خاص دوخت قرار گرفته و توسط دستگاه به پارچه های مختلف دوخت می شوند.

این پارچه ممکن است پارچه ای نخی باشد که انواع کالای خواب مانند لحاف های تابستانه و تشک های مسافرتی و یا حتی سرویس آشپزخانه و دمکن را تولید می کنند.

اگر نوع این الیاف دارای دانسیته و فشردگی بالاتری باشد، آن را به پارچه های مختلف تشکی نظیر ژاکارد، نخی سوزنی، گردبافت توسط دستگاه های مختلف می دوزند تا پارچه های تشکی را تولید کنند.

این نوع از الیاف به علت این که در صد در صد موارد مصرفی به پارچه دوخته می شود باید همین شاخصه لطیف بودن و ضد حساسیت بودن را داشته باشد و هم شاخصه کشش سطحی بالا و نفوذپذیری و تنفس (انتقال هوا) را داشته باشند که این شاخصه بر اساس درصد هالو و ریسایکل استفاده شده در مواد اولیه ساختاری الیاف رولی متفاوت می باشد.

نکته ای که بسیار مهم است این است که این الیاف علاوه بر تمام ویژگی های گفته شده باید یک ویژگی بسیار مهم در آن ها لحاظ شود که مناسب واکنش های پوست بدن انسان و ضد تعرق باشد.

الیاف رولی مورد استفاده در صنعت کالای خواب

الیاف پالتی

این نوع الیاف چند سالی است که وارد صنعت کالای خواب شده است. بدین صورت که این الیاف حالت خاص و جدیدی از الیاف است که نقش اسفنج مانند یا اصطلاحا نقش مغزی داخلی تشک را ایفا می کند.

در خط تولید الیاف پالتی، دانسیته یا فشردگی بسیار زیادی از الیاف را با قطر بیشتر از پنج سانتیمر و حتی قطر تا ۱۰ سانتیمتر را در کوره ها حرارات دیده می کنند. از نظر لطافت، این الیاف نسبت به الیاف های رولی دارای لطافت کمتری است اما مقاومت بسیار زیادی دارد.

این نوع از الیاف جزء مقاوم ترین الیافی است که در صنعت کالای خواب مورد استفاده قرار می گیرد و جایگزین مناسبی برای پنبه در تشک های سنتی و اسفنج در تشک های ۱۰ سانتیمتری قدیمی است. این بدین علت است که قیمت مناسب تری دارد و سبک و قابل حمل است ضمن این که فضای کمتری اشغال می کند. این نوع الیاف به هیچ وجه به پارچه دوخت نمی شود، بلکه در مرکز تشک قرار داده شده و توسط پارچه ساده یا پارچه الیاف دوزی شده احاطه می گردد که بعدا در تشک های میهمان در مورد این الیاف صحبت خواهیم کرد.

الیاف پالتی مورد استفاده در صنعت کالای خواب

الیاف های غیر رولی

الیاف های غیر رولی الیافی هستند که در صنعت کالای خواب و سایر صنایع مصارف بسیار دارند.

از انواع الیاف غیر کالای خواب می توان به پشم شیشه اشاره کرد که استفاده بسیار زیادی در عایق کاری لوله ها مخصوصا لوله های فلزی دارد. به دلیل آزبست بودن برای مصرف در کالای خواب دارای محدودیت ها و همچنین چرائم بسیار زیادی می باشد. واحدهایی که به صورت غیر قانونی اقدام به تولید محصولات کالای خواب با پشم شیشه می کنند مورد برخورد وزارت بهداشت قرار می گیرند.

اما الیاف غیر رولی و توده ای مورد استفاده در کالای خواب به طور کلی در دو نوع کالای خواب مورد استفاده قرار می گیرند. این الیاف در بالش و همچنین در لحاف و تشک استفاده می شوند.

تشک و کالای خواب تک ارائه دهنده انواع  تشک و کالای خواب با بهترین کیفیت، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با خرید تشک با شماره موبایل ۰۹۱۹۵۸۰۰۰۶۰  تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *